فلزیاب خوب چه ویژگی هایی دارد

فلزیاب خوب

felezyabtorki مقالات فلزیاب , , , , , , , , , , , , , , , ,

چگونه یک دستگاه فلزیاب خوب بخریم

اگر شما هم جزو کاوشگران گنج و دفینه هستید قطعا با این سوال مواجه شده اید که یک فلزیاب خوب چه ویژگی هایی دارد، کاربرد و تفاوت های هر فلزیاب چیست و چگونه میتوان فلزیابی اورجینال و مناسب با هدف خود تهیه کرد. برای پاسخ دهی به این سوالات با ما همراه باشید.

مهمترین نکته ها در انتخاب و خرید دستگاه های فلزیاب این است که باید در نظر داشته باشید هر چه قیمت دستگاه ها بیشتر بود نشان دهنده کارایی و کیفیت بالاتر نیست. امروزه در کل جهان کمپانی های زیادی در زمینه توبید دستگاه های فلزیاب فعالیت میکنند که با تبلیغ های دروغین، قیمت های بالا و با طراحی های ظاهری جذاب سعی به فروش دستگاه های تقلبی و غیر کاربردی خود دارند.

 نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشید مارک دستگاه ها است. باید در نظر داشته باشید که امروزه تمامی اجناس داخل بازار بعضا از مارک های معروف، تقلبی و کپی آن نیز بسیار فراوان است و باید توجه و دقت کافی را داشته باشید تا گول این فروشنده ها را نخورید و به کاربرد و حساسیت دستگاه توجه ویژه ای داشته باشید و حتما دستگاه مورد نظر خود را از شرکت های معتبر با گارانتی اورجینال تهیه کنید.

نکته دیگری که در امر خرید یک فلزیاب خوب باید در نظر داشته باشید این است که کمپانی های خارجی هم هستند که دستگاه هایی اورجینال و با کیفیت طراحی و وارد بازار های جهانی میکنند که از کیفیت و قدرت مطلوبی برخوردار هستند ولی بعضا در داخل کشور ایران بدون کاربرد و استفاده هستند چرا که با محیط و آب و هوای کشور سازگار نیستند و با ساختار و جنس خاک داخل کشور دچار مشکل و خطا میشوند.

فلزیاب خوب
Metal-Detectors-1

مهم ترین ویژگی های یک فلزیاب خوب

 • حداقل عمق نفوذ دستگاه های فلزیاب باید بین ۳ تا ۴ متر باشد
 • دستگاه فلزیاب باید دارای وزنی کم و طراحی کاربردی باشد تا از خسته شدن کاربر در استفاده طولانی جلوگیری کند
 • همانطور که میدانید فرکانس کاری پایین میتواند از موانع عبور کند و فرکانس بالا برای مناطقی دارای خاک نرم مناسب ترند از این رو دستگاه فلزیاب باید دارای قابلیت تغییر فرکانس باشد.
 • دستگاه فلزیاب باید دارای قدرت تفکیک باشد تا بتوانید هدف مشخص خود را دقیق تر دنبال کنید
 • دستگاه باید قابلیت حذف ذرات مزاحم را داشته باشد تا در محیط و زمین های معدنی و شوره زار ها دچار خطا و اشتباه نشود
 • یک دستگاه فلزیاب باید از قدرت تشخیص و حساسیت مناسبی بهره ببرد وجود کوچکترین ذرات مدفون شده مطلع شود

برخی نکات دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد :

 • سعی کنید جزو اولین ها نباشید! در مواردی سری اول هر دستگاهی یکی از برترین و با کیفیت ترین ها بوده ولی باید توجه داشته باشید که همیشه هم اینطور نیست و بعضا دستگاه های سری اول ایراداتی نیز دارند که در تولیدات بعدی و با آزمون و خطای مشتریان برطرف میگردد. از آن رو که معمولا دستگاه های فلزیاب دارای قیمت های گزاف هستند اصلا مقرون به صرفه نیست که بعد از تهیه فلزیابی متوجه ایراداتی در آن شد، پس باید توجه داشته باشید که فلزیابی تهیه کنید که جواب پس داده باشد.
 • تصویری بودن یک دستگاه را میتوان یک آپشن اضافه و کاربردی به حساب آورد. همانطور که میدانید تصویری بودن ارتباطی به کیفیت و قدرت تشخیص دستگاه ندارد ولی میتواند به عنوان یک ویژگی مکمل و بسیار کاربردی مورد استفاده قرار گیرد، چرا که حین کاوش و هنگام مواجهه با بناهای مدفون شده و یا مقبره ها بسیار مهم است که یک تصویر سه بعدی از وضعیت و حالت ساختمان پیدا شده و راه ورودی آن را قبل از حفاری پیدا کنید چرا که ممکن است با کوچکترین عمل اشتباه حفاری شما چند برابر شده و حتی مختل شود.
 • داشتن بالانس دستی شاید در نگاه اول چندان مهم بنظر نیاید اما باید به شما بگوییم که حقیقت کاملا برعکس است،چرا که در حالت های اتوماتیک در برخی ساختار های زمین حالت های اتومات نمیتوانند با دقت کافی عمل کرده و ممکن است قطعات ریز یا در بعضی موارد نادر، قطعات بزرگ را نادیده بگیرند.

یک فلزیاب خوب و معمول دارای قسمت های زیر است :

 1. دسته نگه داره یا تثبیت کننده (Stabilizer) : برای کنترل بیشتر و تسلط بهتر بر روی دستگاه فلزیاب استفاده میشود
 2. جعبه کنترل دستگاه (Control box) : در بر دارنده مدارهای الکترونیکی ، پردازشگر ، باطری ها ، اسپیکر و … است
 3. دسته (Shaft) : جعبه کنترل را به کویل ها متصل میکند و طول آن معمولا قابل تنظیم است
 4. کویل یا سیم پیچ (Search coil ) : قسمت اصلی که کار جست و جو و سنس فلز را انجام میدهد و با نام های سر جست و جو (search head) ، لوپ (Loop) و آنتن (Antenna) نیز شناخته میشود.
فلزیاب خوب
metal-detector-market

فلزیاب ها از لحاظ تخصصی دارای حالت های زیر هستند:

 • Very low frequency
 • Pulse Induction
 • Beat-Frequency Oscillation

فلزیاب های VLF :

فلزیاب های Very low Frequency که به اختصار VLF نامیده میشوند از پر استفاده ترین فلزیاب ها هستند که از دو کویل متفاوت استفاده میکنند:

سیم پیچ فرستنده : این سیم پیچ بیرونی ترین قسمت کویل است که از یک دسته از سیم های به هم تنیده شده تشکیل شده  و توسط آن فرکانس یکبار به یک سمت و بار دیگر به سمت دیگر فرستاده میشود و این عمل هزاران بار در یک ثانیه انجام میشود.

سیم پیچ دریافت کننده : این قسمت در زیر سیم پیچ فرستنده قرار دارد و به مانند یک آنتن عمل میکند و فرکانس بازگشتی از اهداف زیر زمین را دریافت میکند.

فلزیاب های PI :

برخلاف سیستم های VLF این دستگاه ها ممکن است از یک کویل هم به عنوان فرستنده هم گیرنده استفاده کند و یا همزمان از ۲ یا ۳ کویل استفاده کند. در فلزیاب های PI به دلیل اینکه طول پالس بازگشتی به راحتی قابل تفکیک نیست این دسته از فلزیاب ها به خوبی VLF  عمل نمیکنند اما نسبت به فلزیاب های VLF دارای عمق کاوش بیشتری هستند و در زمین هایی دارای مواد معدنی ، ساحل و آب شور و … بسیار بهتر عمل میکنند.

فلزیاب های BFO :

یکی از اولین روش های ابداع شده طلایابی استفاده از سیستم های BFO است. در این سیستم دو نوع سیسم پیچ وجود دارد یک سیم پیچ بزرگ در سر کویل و یک سیم پیچ کوچک در جعبه کنترل، که هر سیم پیچ به یک اسیلاتور که در هر ثانیه هزاران پالس را تولید میکند وصل است. هنگام عبور این پالسها از کویل ها با توجه به تفاوت فرکانس ها یک سری بوق های متفاوت تولید میکند. با توجه به تکنولوژی بکار رفته، این دستگاه ها دارای قیمت پایین تری هستند و قدرت تشخیص فلزیاب های دیگر را نیز ندارند.

برای دریافت جدید ترین اخبار و اطلاعات درباره انواع دستگاه های فلزیاب، گنج یاب، طلایاب و غیره و برای خرید دستگاه های اورجینال با گارانتی معتبر فقط کافیست با شماره های ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۳۰ و ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۲۰ با کارشناسان ما درتماس باشید.

 

شاید دوست داشته باشید:

گنج یاب پالسی ارزان

گنج یاب پالسی ارزان

گنج یاب پالسی ارزان گنج یاب های پالسی به دلیل توانایی و قدرت نفوذ آنها در اعماق بالا مورد توجه و علاقه کاوشگران تمام جهان و مخصوصا کاوشگران ایران قرار گرفته اند اما این گنج یاب های حرفه ای ارزان نبوده و دارای قیمت های بالایی هستند. در هنگام خرید دستگاه های گنج یاب باید […]

گنج یاب آنتنی ارزان

گنج یاب آنتنی ارزان

گنج یاب آنتنی ارزان گنج یاب های آنتنی دارای انواع مختلفی بوده و دارای قابلیت های بسیار خاص می باشند. از این دستگاه ها برای تعیین محل دقیق اهداف استفاده می کنند، به گونه ای که ابتدا با یک دستگاه شعاع زن و یک فلزیاب و یا گنج یاب معمولی قسمت حدودی دستگاه را مشخص […]

ردیاب دو نفره

ردیاب دو نفره

ردیاب دو نفره امروز در این مقاله شما را با یک دستگاه ردیاب دو نفره آشنا خواهیم کرد که به دلیل قدرت تشخیص، حساسیت عالی به انواع اهداف ارزشمند همانند طلا، کیفیت بالای ساخت و قیمت بسیار مناسب و ارزان توانسته به فروش بسیار بالایی دست یابد و از محبوبیت بالایی در بین کاوشگران حرفه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید