فلزیاب

فلزیاب

felezyabkerman مقالات فلزیاب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

معرفی فلزیاب

فلزیاب وسیله‌ای است که برای پیدا کردن اجسام فلزی مخفی یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر به کار گرفته می‌شود.

تاریخچه فلزیاب 

اولین فلزیاب توسط شخصی به نام گوستاو تروو، مهندس برق فرانسوی، در سال ۱۸۷۴ ساخته شده است.تروو این دستگاه را جهت پیدا کردن و حذف گلوله و سایر اشیاء فلزی ساخت. الکساندر گراهام بل سعی کرد در سال ۱۸۸۱، پس از آنکه رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، جیمز گارفیلد، را به قتل رساند، یک دستگاه فلزی مانند دستگاه Trouvé بسازد. بل سعی کرد تا گلوله وارد شده به بدن پرزیدنت گارفیلد را با استفاده از دستگاهش پیدا کند. فلزیاب بل کار می کرد، اما کویل فلزیاب  تخت جیمز گارفیلد را اشتباه گرفت و تلاش برای یافتن گلوله موفق نشد.

فلزیاب
فلزیاب

انواع دستگاه فلزیاب

 • فلزیاب‌های (VLF)

این سیستم ارزان ترین و سبک ترین سیستم ساخته شده  است و این دستگاه ها از اختلاف فاز فرکانس سیم ‌پیچ فرستنده و گیرنده به نوع فلز پی می برند.از مزیت های آن می توان به تفکیک قدرتمند فلزات مختلف از قبیل نقره, مس, طلا  اشاره کرد و همچنین مصرف باطری پایین تر نسبت به دیگر سیستم ها و دقت بیشتر در تعیین محل دقیق اهداف. از معایب آن نیز می توان به عمق کاوش بسیار کمتر نسبت به سیستم های PI اشاره کرد و همچنین دستگاههایی که این سیستم در آن ها به کار رفته است بیشتر تحت تاثیر نویز های پِرت قرار می گیرند و تاثیر پذیری آن ها از کانی زمین بیشتر است.مانند اغلب دستگاه ها کمپانی ( Fisher ) فیشر و ( Garrett ) گرت

 

 • فلزیاب‌های  (PI)

هر دستگاه فلزیابی دارای سیستم کارکرد و مبنای خاصی است که اکثر دستگاههای فلزیاب موجود در بازار بر مبنای پالس مغناطیسی یا Pulse Induction کار می کنند.از شرکت های معروف تولید کننده این نوع دستگاه ها می توان به شرکت ماینلب استرالیا و شرکت لورنز آلمان اشاره کرد.

حساس نبودن به اثرات کانی زمین و کارکرد در بدترین شرایط زمینی یکی از مهم ترین مزیت های فلزیاب پالسی است خصوصا در خاک ایران که مقدار آلودگی بسیار بالاست این نکته می تواند یک امتیاز بزرگ محسوب شود.میزان خطای پایین و قابلیت استفاده همزمان از چندین کویل نیز از دیگر نقاط قوت این نوع فلزیاب ها است.

از معایب این دستگاه ها می توان به میزان مصرف جریان بیشتر در مقابل حساسیت بیشتر اشاره کرد که هر چه میزان حساسیت دستگاه بیشتر باشد میزان مصرف جریان بیشتری نیز دارد و در نتیجه باعث زود تمام شدن باتری می شود و همچنین سیستم PI دارای قدرت تفکیک کمتری نسبت به سایر سیستم هاست ولی این مشکل باعث نمی شود که از عمق کاوش بالای فلزیاب های مجهز به این سیستم چشم پوشی کرد.

 • فلزیاب‌های صنعتی

از فلزیاب‌های صنعتی در صنعت‌های مختلف مثل فرش ماشینی-و صنایع بسته‌بندی- چوب بری و کارخانه‌ها استفاده می‌شود.مانند

 • فلزیاب‌های با امکان فرستنده و گیرنده (TR)

فلزیاب‌های فرستنده – گیرنده از یک عدد دیسک فرستنده در جلو و یک دیسک گیرنده در انتها دستگاه که معمولاً به شکل مربع می‌باشند تشکیل شده‌اند. فلزیاب‌های فرستنده / گیرنده قدرت تفکیک ندارند و فقط برای پیدا کردن فلزات بزرگ مانند لولهٔ آب و رگه‌های بزرگ فلزی طراحی شده‌است و گاهی انبوه یاب گفته می‌شود.

 • فلزیاب‌های فرکانسی

فلزیاب و طلا‌یاب با فرکانس پایین که از نوع فلزیاب فرکانس القائی یا فلزیاب جذبی با تنظیمات تفکیک و تشخیص (EDIT) یا (VDI DISC) و سطح و حجم ترشهولد (THRESHOLD) یا تارگت ایکس (TARGET X) می‌باشد توان بالای در تشخیص و تفکیک فلزات و اهداف مانند طلا و … را به صورت مجزا از یکدیگر داشته و در هر نوع صحنه کار که خاک بد ، زمین بد یا زمین آلوده باشد به راحتی می‌تواند اهداف را تفکیک نموده و تشخیص دهد و اپراتور فلزیاب یا کاربر فلزیاب باید با این نوع فلزیاب تمرین نموده زیرا با تمرین تجربه بدست آورده و با مهارت خود در هر نوع صحنه کار این نوع فلزیاب فرکانس پایین را متناسب تنظیم نماید تا عامل کشف طلا یا هدف واقعی گردد.

 • فلزیاب تصویری

در دسته فلزیاب‌هایی قرار می‌گیرد که با تعیین نوع تنظیمات در مدار اصلی فلزیاب تصویری و برنامه نرم‌افزار فلزیاب تصویری عمل تفکیک طلا یا انواع فلزات از دیگر منابع و مواد معدنی ، سنگ‌ها یا کانی‌های دارای وضعیت مشابه هدف اصلی یا طلا را تشخیص داده و بصورت لکه رنگ منظم و نامنظم در کنار انواع لکه رنگ مجزا آشکار نماید ؛ و این عمل در فلزیاب تصویری کاربرد داشته یا بدست می‌آید که آن Metal detector برای تشخیص و عملکرد فلزات یا طلا از طریق فرکانس عمل می‌نماید.

 • فلزیاب‌های مغناطیسی

شرایط متعلق به فلزیاب مغناطیسی و فلزیاب ولتاژ القائی مانند فلزیاب پالسی (PI) ، فلزیاب (VLF) ، فلزیاب (BFO) ، فلزیاب تی ار (TR) و دستگاه‌های مغناطیس سنج از نوع مگنومتر یا مگنت و تسلا می‌باشد که عملکرد این دسته فلزیاب‌ها عمل تشخیص تفاوت فاز ایجاد شده از تغییرات مربوط به شرایط میدان مغناطیس در سر جست‌و‌جو گر یا کوئل ، لوپ و سنسور مغناطیسی می‌باشد و هر نوع تغییر مغناطیسی از مواد معدنی یا منابع یا تغییرات لایه‌های زمین در صحنه کار می‌تواند مانند فلز مورد نظر یا طلا ایجاد واکنش یا پاسخ در این سیستم‌ها ایجاد نماید و تنظیمات تشخیص فلزات در فلزیاب مغناطیسی به صورت همه فلزات (ALL METAL) و تفکیک (DISCRIMINATION) یا (DISC) می‌باشد.

 

 • فلزیاب حرارتی راداری زمینی

 این دسته سیستم‌ها از نظر عملکرد دارای قدرت بالایی می‌باشد و با تعیین عدد(VDI) و ابعاد هدف ترشهولد (THRESHOLD) می‌تواند واکنش دقیقی را برای تشخیص هدف ، طلا یا انواع فلزات با رنگ مربوط را داشته باشد ، اما برای عملیات نیازمند تجربه بالا اپراتور است. تخصص در زمینه عملیات با این سیستم‌های حرارتی راداری به تشخیص نوع رنگ ، اعداد ، تصاویر ، لکه رنگ ، صدا و حرکت آنتن نیز بستگی دارد که تشخیص آن به نوع مهارت اپراتور فلزیاب بستگی دارد.

 

فلزیاب
فلزیاب

معرفی برخی از کمپانی ها و دستگاه ها فلزیاب 

 • کمپانی ARMAND لهستان

 1. فلزیاب Tartak تولید کمپانی Armand لهستان
 2. فلزیاب Moneta تولید کمپانی Armand لهستان
 3. فلزیاب Dominator 3 تولید کمپانی Armand لهستان
 • کمپانی  BOUNTY HUNTER آمریکا

 1. فلزیاب Fast Tracker ساخت BOUNTY HUNTER آمریکا
 2. فلزیاب Legacy 2500 ساخت امریکا
 3. فلزیاب Legacy 3500 ساخت امریکا
 • کمپانی C.SCOPE انگلستان

 1. فلزیاب CS4Pi ساخت انگلستان
 2. فلزیاب CS770XD ساخت انگلستان
 3. فلزیاب CS3MXiPRO ساخت C.SCOPE انگلستان
 • کمپانی Cobra سوئد

 1. فلزیاب COBRA GPR ساخت کمپانی Cobra سوئد
 2. فلزیاب COBRA PLUG-IN GPR ساخت سوئد
 • کمپانی FISHER آمریکا

 1. فلزیاب Fisher F11 ساخت امریکا
 2. فلزیاب Fisher F75 plus ساخت امریکا
 3. فلزیاب CZ-21 ساخت Fisher امریکا
 • کمپانی GARRETT آمریکا

 1. فلزیاب GTP 1350 محصول کمپانی Garrett آمریکا
 2. فلزیاب Garrett Ace 400 ساخت امریکا
 3. فلزیاب Garrett AT Pro ساخت امریکا
 • کمپانی LORENZ آلمان

 1. فلزیاب DEEPMAX X6 ساخت Lorenz آلمان
 2. فلزیاب DEEPMAX Z1 ساخت کمپانی LORENZ
 3. فلزیاب Lorenz Deepmax X3
 • فلزیاب MINELAB استرالیا

 1. فلزیاب GPX 4800 ساخت استرالیا
 2. فلزیاب X-TERRA 305 ساخت استرالیا
 3. فلزیاب CTX 3030 ساخت استرالیا
 4. فلزیاب Safari ساخت شرکت Minelab
 • کمپانی NOKTA ترکیه

 1. فلزیاب Golden King NGR ساخت ترکیه
 2. فلزیاب Velox One ساخت Nokta ترکیه
 3. فلزیاب Golden Sense ساخت ترکیه
 • کمپانی OKM آلمان

 1. فلزیاب Rover C II ساخت OKM آلمان
 2. فلزیاب Rover Deluxe ساخت OKM آلمان
 3. فلزیاب FUTURE I-160 ساخت آلمان
 • کمپانی Quest آمریکا

 1. فلزیاب QUEST Q20 ساخت امریکا
 2. فلزیاب QUESTPRO ساخت امریکا
 3. فلزیاب QUEST Q40 ساخت امریکا
 • کمپانی TEKNETICS آمریکا

 1. فلزیاب Delta 4000 ساخت Teknetics امریکا
 2. فلزیاب Minuteman ساخت Teknetics امریکا
 3. فلزیاب Digitek ساخت امریکا
 • کمپانی TESORO آمریکا

 1. فلزیاب Lobo SuperTRAQ ساخت Tesoro امریکا
 2. فلزیاب Mojave ساخت Tesoro امریکا
 3. فلزیاب Cibola ساخت Tesoro امریکا
 • کمپانی WHITES آمریکا

 1. فلزیاب Whites GMT ساخت کمپانی whites امریکا
 2. فلزیاب TM 808 ساخت امریکا
 3. فلزیاب Prizm V ساخت امریکا
 • کمپانی  XP فرانسه

 • فلزیاب G-Maxx II ساخت XP فرانسه
 • فلزیاب Adventis 2 ساخت فرانسه
 • فلزیاب ADX 150 ساخت فرانسه

 

البته در ایران دستگاه های خارجی به راحنی به دست کاربران نمی رسد و نمی توان اصل بودن آن را تضمین کرد. شرکت معتبر ( آی کا پی وی ) IKPV با بیش از بیش از بیست سال سابقه در این عرصه به  تولید دستگاه های ایرانی پرداخته است. که اکثر آن ها بسیار بهتر از محصولات می باشد.

فلزیاب
فلزیاب

شما می توانید جهت خرید  انواع دستگاه فلزیاب، گنج یاب، طلایاب در نمایندگی شیراز اغلب شهر ها تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس ۰۹۹۱۷۳۳۹۲۰۰

شاید دوست داشته باشید:

گنج یاب پالسی ارزان

گنج یاب پالسی ارزان

گنج یاب پالسی ارزان گنج یاب های پالسی به دلیل توانایی و قدرت نفوذ آنها در اعماق بالا مورد توجه و علاقه کاوشگران تمام جهان و مخصوصا کاوشگران ایران قرار گرفته اند اما این گنج یاب های حرفه ای ارزان نبوده و دارای قیمت های بالایی هستند. در هنگام خرید دستگاه های گنج یاب باید […]

گنج یاب آنتنی ارزان

گنج یاب آنتنی ارزان

گنج یاب آنتنی ارزان گنج یاب های آنتنی دارای انواع مختلفی بوده و دارای قابلیت های بسیار خاص می باشند. از این دستگاه ها برای تعیین محل دقیق اهداف استفاده می کنند، به گونه ای که ابتدا با یک دستگاه شعاع زن و یک فلزیاب و یا گنج یاب معمولی قسمت حدودی دستگاه را مشخص […]

ردیاب دو نفره

ردیاب دو نفره

ردیاب دو نفره امروز در این مقاله شما را با یک دستگاه ردیاب دو نفره آشنا خواهیم کرد که به دلیل قدرت تشخیص، حساسیت عالی به انواع اهداف ارزشمند همانند طلا، کیفیت بالای ساخت و قیمت بسیار مناسب و ارزان توانسته به فروش بسیار بالایی دست یابد و از محبوبیت بالایی در بین کاوشگران حرفه […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button